Çağdaş ofis ortamlarında çalışanların ergonomi rahatlığı ve hastalıklar oluşmadan önce engellenmesi için ciddi çaba sarf edilmektedir.

Çalışan ergonomisine verilen önem işci Sağlığına verilen önemin de bir göstergesidir. Artık amaç hastalıkları oluşmadan önleyebilmektir. İstatistiklerse özellikle boyun ve bel bölgesindeki rahatsızlıklar nedeniyle çalışanların rapor aldıklarını göstermektedir.

İşte hem hastalık oluşmadan önlenebilmesi hem de çalışanın sağlığını gözetmesi nedeniyle ekte 30 yıllık bir çabanın sonucunda geliştirilmiş bel ve boyun ağrılarının oluşmasını önlemek ve mevcut rahatsızlıkları gidermek üzere 6 istasyonluk sağlık çemberinin detaylarını bulabilirsiniz.

DAVİD OMURGA KONSEPTİ

İnsanlarda boyun sırt ve bel ağrısı soğuk algınlığından sonra en sık görülen şikâyettir. Dünya nüfusunun yüzde 80’i hayatının bir döneminde bu şikâyetlerle doktora başvurur. Hastaların yüzde 40’ında bu şikâyet bir günden fazla sürer. Bu şikâyetlerin sebebi her ne olursa olsun ağrı nedeniyle fiziksel aktivite kısıtlandığından kaslar zayıflar ve omurganın balansının bozulmasına yol açar. Ağrının devamı, fonksiyon kaybının devamına neden olarak hastanın bu kıskaçtan kurtulması zor olacaktır.

Omurga vücudun diğer eklemlerine göre daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Ön tarafta disk ve arkada faset eklemleri hareketler mekanizmasını oluştururken, bağ ve kaslar da bu hareketlerin yapılmasını ve balansın oluşmasını sağlar. Bir taraftan ağrı mekanizması bulunup ortadan kaldırılırken diğer taraftan da ağrı eşiğinde hareket ve güçlendirmenin başlaması gerekir. Standart fizik tedavi anlayışı ve cihazları bunu karşılamaktan uzaktır. Kasların fizyolojik güçlenmesi ortalama 2-3 ay alacak bir süreçtir. Düşük hareket açıklığı ve yüklenme ile başlayıp belli bir program ile yavaş yavaş istenen güce getirilmelidir.

David Omurga Sistemleri, özel olarak tasarlanmış olup yararı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Öncelikle hastaların izokinetik kas ölçümleri yapılır ve bu bir bilgi kartında kişileştirilir.

Bilgisayar programında hastaya özel egzersiz programı oluşturulur ve hasta tedaviye geldiğinde kendi kartı ile cihazlara giriş yapar. Cihaz kişiye özgü eksersiz programını hazırlar. Belli kasların gücünün artırılabilmesi için harekete yardımcı olabilecek diğer kaslar cihaz aracılığıyla sabitlenerek sadece istenen kasların eksersizi yapması sağlanır.