Elçin Oflaz

Sağlıklı Beslenme Uzmanı, Yazar, Danışman, Konuşmacı

2000 yılında “Hunter College Of The City University Of New York”da psikoloji eğitimini tamamladıktan sonra, Lenox Hill Hastanesi, NYC’de, psikiyatri servisinde iki yıl kadar çalıştı. New York’ta, Integral Yoga Enstitüsü’nde, “Asanas and Pranayama”, “Hatha Yoga” eğitmenlik programı ve hamile yogası alanlarında diplomalarını aldıktan sonra eğitmen oldu.

Yaşadığı Haşimato rahatsızlığına çözüm ararken, Donna Karan’ın Amerika’da ki kendine ait binasında başlattığı doğu ve batı tedavi kültürleri arasında bir köprü oluşturan “Urban Zen Vakfı”nın kuruluşuna tanık oldu. Burada, dünyaca ünlülerin katılmış olduğu on günlük bütünsel tıp ve raw food hareketinin içinde yer aldı. Ardından raw food başlangıç sertifikasını Chicago, “Cousin’s Incredible Vitality”den aldı. Devamında, Amerika’da ve Kanada’da bir çok şeften aldığı eğitimlerin yanı sıra, dünyaca ünlü, Matthew Kenney Culinary Academy’den sertifika almıştır.

2009 yılında Amerika’da bir tv kanalı için hazırladığı reçeteleri sunmak adına 13 bölümlük bir programda yer aldı. Vermont ve New York gibi farklı şehirlerde çeşitli radyo programlarına konuk oldu. 2010’da, Amerika’daki Hippocrates Health Institute de, Sağlıklı Beslenme eğitmenliğini tamamladı.

2012’de Türkiye’ye dönüşüyle birlikte, çeşitli restoranlarda ve otellerde raw food mönü danışmanlığı yaptı. İlk restoran deneyimini ise; 2013 başında Nişantaşı City’s Mahalle’de, tanınmış bir markanın içinde, Organik Raw Mutfağı’nın öncüsü olarak gerçekleştirdi. Amacı İstanbullulara, sağlıklı yemek isteyen, gluten alerjisi olan ya da insülin direnci olup, yoğun tempoda yaşayanlara organik, canlı, pratik ve lezzetli yemekler yiyebilecekleri bir mekân sunmaktı. Kendi karışımı olan “Sexy Green Juice” bu restoranda tercihlerin başında gelerek, en çok satılanlar listesinde yer aldı.

Mönü danışmanlığının yanı sıra, sağlıklı beslenme danışmanlığı konularına da ağırlık vererek, kurumsal ve kişisel seanslar ve detoks programları organizyonlarına devam etmektedir. Eğitimleri, detoks programları ve raw food atölye çalışmalarını içermekle kalmayıp, aynı zamanda sağlıklı yaşam, yoga ve super foods gibi anti-aging tariflerini de içermektedir. Kanser, tip2 diyabet, yüksek tansiyon ve obezite gibi günümüzde sayıları gittikçe artan kronik, ancak önlenebilir hastalıklardan, canlı yüksek enzimli yiyecekler tüketerek ve egzersiz yaparak nasıl korunabileceğimize, kendimizi olumlu düşünce ve hayat biçimiyle nasıl iyileştirebileceğimize dair eğitimler vermektedir.