Melis Sökmen

Jazz Vokalisti

İstanbul Özel Avusturya Kız Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Bölümü Almanca Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Bale Sanat Merkezi’nde dans öğretmenliğinin (klasik bale,caz dans vs.) yanı sıra profesyonel dansçı olarak yer aldı. Oynadığı müzikaller: ‘Ne Güzel Şey’, ‘Zülfiye Zülfü’ , ‘Muzır Müzikal ve bir Broadway müzikali olan “Avenue Q.” Broadway’de bir Arif Mardin prodüksüyonu olan Smokey Joe’s Cafe’nin seçmelerine davet edildi.

Sanatçı, Walt Disney prodüksiyonlarında seslendirmeler yaptı. Halen reklam film jingle’ları ve seslendirmeleri yapmaktadır.
Sanatçının Ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödülleri bulunmaktadır. Önemli konserleri: Şef Kamran İnce yönetiminde ‘İstanbul Modern Müzik Topluluğu’ ile ODTÜ,

İTÜ ve Cemal Resit Rey’de ‘Yeni Yıl Konserleri, 1. Girne Caz Festivali, Bursa Senfoni Orkestrası ve Antalya Senfoni Orkestrası ile konserler, Amerikan Elçiliği ve Amerikan Türk Kültür Derneği konserleri, Türk ve Amerikalı Caz Müzisyenleri ile “Cazın Muhteşem Kadınları” anısına Ankara, Konya, İstanbul ve İzmir konserleri, İstanbul Uluslar arası Caz Festivalinin açılış konseri, İKSV ve Kanyon işbirliği ile düzenlenen “Ayda 1 Caz Konseri”, ‘‘Alaçatı Caz Festivali’’ ve ‘‘Çeşme Caz Rüzgarı’’ konserleri sayılabilir.
Sanatçı Caz Müziğinin dışında R&B, Blues, Soul, Latin-Latin Caz ve Pop müziğini birçok dilde seslendirmektedir.

Sanatçı’nın albümleri: ‘O Zaman’, ‘Halis Melis’, ‘Öze Dönelim’, ‘Hediyem’.