Orhan Gönen

Strateji ve Marka Danışmanı, Danışman, Konuşmacı

Orhan Gönen kariyerine PricewaterhouseCoopers’da iş danışmanı olarak başladı. Müşteri portföyü içerisinde medya, pazarlama ve reklam dünyasından uluslararası markalar yer aldı. Finans ve pazarlamanın entegre modellendiği bir marka stratejisinin fark yaratacağına duyduğu inanç onu marka tasarımına yönlendirdi. NYU’da aldığı iletişim tasarımı eğitimi sırasında marka kimliği yaratımına yönelik projelerde, tasarımcı ve stratejist olarak yer aldı. İstanbul’a döndükten sonra M.A.R.K.A. reklam ajansında stratejik planlama ve müşteri ilişkilerinden sorumlu olarak işe başladı. 2005 yılında Turkcell ve Nestlé markalarının büyük çaplı 2 özel projesinden sorumlu olmak üzere WPP grubuna ait Ogilvy&Mather reklam ajansına katıldı.

2008 yazında iş hayatına atıldığı ilk şirketi PricewaterhouseCoopers bünyesinde Kurumsal İletişim departmanını kurmak üzere Ogilvy’den ayrıldı. 2 sene boyunca PwC Türkiye’nin kurumsal iletişim stratejisinin geliştirilmesi ve yönetiminden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca Pfizer’in iç iletişim ve Sabancı Holding’in sigorta sektöründe yeniden bir marka konumlandırmasını hedeflediği özel bir projede iletişim danışmanı olarak görev aldı. 2010’da Gatrium Marka Tasarımı danışmanlık firmasını kurdu. Proje bazlı stratejik marka danışmanlığı ve tasarım hizmetleri vermenin yanı sıra, müşterilerine marka iletişim stratejileri geliştirerek yaratıcı süreci ve basın ilişkilerini yönetiyor.

İzmir Ekonomi Üniversite’sinde MBA ve lisans öğrencilerine Innovation & Creativity MasterClass; şirketlere özel yaratıcı marka yönetimi ve kurumsal iletişim workshopları veriyor.